Loader Image

Sekretność w Rzemiośle

by Yvonne Aburrow and Fred Lamond

Dlaczego utrzymywać sekrety?

Wiedza kiedy mówić, a kiedy nie mówić jest normalną częścią ludzkiego współżycia społecznego np. gdy ktoś Cię zapyta czy podoba Ci się jej nowa sukienka a tak naprawdę jej nienawidzisz najlepiej powiedzieć coś niezobowiązującego niż wchodzić w szczegóły jak bardzo i dlaczego Ci się nie podoba. Niedługo po tym gdy dzieci nauczą się mówić uczą się też kiedy nie należy się odzywać i rozwijają ważne mechanizmy łączące i przetrwania -zachowywanie i dzielenie się sekretami.

Zresztą i tak nie możliwe jest werbalne przekazanie Misteriów jako że są one raczej uczuciem którego doświadczasz niż czymś co można opisać; ale próba ich opisania często czyni uczucie mniej realnym gdyż poprzez opisywanie go dystansujesz się do niego. Kolejnym problemem jest to, że Misteria zawsze były ujawniane po kolei. Dostajesz doświadczenie któremu możesz sprostać; to pozwala Ci sprostać więcej co jest kolejno ujawniane w odpowiednim czasie itd.

Rzeczy które ludzie ujawniają o sobie w zaciszu kowenu powinny być poufne. Jednakże jeśli kowen nie jest na tyle kompetentny by poradzić sobie z czyimś urazem może wchodzić w grę rozszerzenie poufności (opowiedzenie tego kompetentnemu specjaliście).

Szczegóły wykonywanych prac magicznych powinny być trzymane w tajemnicy jeszcze długo po tym jak cel został osiągnięty.  Mówiąc o pracy magicznej –  leczeniu na odległość , pomocy koledze w znalezieniu pracy itp.  –rozpraszamy jej moc i zmniejszamy szanse na powodzenie osiągnięcia zamierzonego celu. Odnosi się to nawet do dyskusji wewnątrz zakreślonego kręgu, ale znacznie bardziej do dyskutowaniu o tym poza nim z innymi poganami, którzy do kowenu nie należą. Dopiero gdy zamierzony cel został osiągnięty można bezpiecznie o nim mówić i pisać. Co do osób z którymi będziemy o tym rozmawiać ważna jest zasada „nie rzucaj pereł przed wieprze” – jeśli coś domniemanego i subtelnego zmieniasz w coś jednoznacznego i otwartego w pewien sposób obniżasz jego wartość i reputację.  Jako że mugole nie rozumieją naszego światopoglądu niechybnie wszystko przeinaczają i przypisują temu złe rzeczy.

Co można ujawniać innym poganom (ale nie totalnym mugolom):

Znaczenia festiwali, ofiarne pochwały do bogów i bogiń, imiona i atrybuty bogów i bogiń, ogólne techniki leczenia itd. powinny być ogólnodostępne. Jest też różnica pomiędzy wspomnieniem o czymś (w porządku) a opisaniem szczegółowo jak to zrobiłeś ( nie dobrze).

Kiedy koniecznie trzeba się odezwać

Jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w obelżywej sytuacji wtedy powiedz o tym  komuś innemu, zdobądź pomoc. Jeżeli dana osoba robi coś nielegalnego to powiadom policję.  Nie daj się owładnąć argumentowi, że przez ujawnienie tego Rzemiosło popadnie w niełaskę – nikczemne działania mają zwyczaj wychodzenia na światło dzienne i było by znacznie gorzej jeśli wyglądało by że inni członkowie Rzemiosła kryli niegodziwca.