Loader Image

Psychodeliczne rośliny i dywinacja

Rytualne enteogeny i dywinacja

Starożytni łączyli się z boskością, aby obdarzyła ich łaską, chroniła i dawała wiedzę, mogącą uratować im życie. Sięgając do najciemniejszych zakamarków ludzkiej pamięci, mężczyźni i kobiety poszukiwali wiedzy pochodzącej ze świata duchów. Dywinacja jest jedną z najstarszych — jeśli nie najstarszą — formą magii. Była wykorzystywana jako sposób na przetrwanie i zdobycie przewagi w razie sporu. Starożytni ludzie byli koczownikami, przemieszczającymi się z miejsca na miejsce. Życie było niepewne. Dlatego też polegali na duchowej mądrości swojej starszyzny. Praktykowali — ściśle związane z ziemią i zmarłymi — tradycje szamańskie, a dywinacja stanowiła znaczącą część ich komunikacji z tą krainą.

zdjęcie autora

Dywinacja jest subiektywną i osobistą praktyką, a jej technik jest tyle, ilu praktykujących. Komunikacja ze światem duchowym była podstawą codziennego życia starożytnych ludzi. Żadna decyzja nie zostawała podjęta bez uprzedniej konsultacji z duchami. To właśnie wcześni szamani poznali właściwości roślin etnobotanicznych. Niektórzy twierdzą, że odbyło się to poprzez bezpośrednią komunię z samymi roślinami — zresztą, któż inny mógłby uczyć pierwszego szamana?! Te rośliny, botaniczni sojusznicy, odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu się ludzkiej cywilizacji oraz stanowiły klucz do odblokowania świadomości.

Ta prehistoryczna wiedza, przekazywana drogą ustną, ostatecznie zapisana została w starożytnych tekstach religijnych. Owe oralne tradycje dawno już przeminęły w czasach starożytnych Egipcjan, jednak ich wiedza została zachowana w tajemniczych tradycjach okresu klasycznego. W starożytnym świecie wróżbiarstwo było rozbudowane, a wokół kontaktu z bogami ukształtowały się całe tradycje. Niektóre z pierwszych kultów religijnych powstały na drodze przyjęcia enteogenicznego sakramentu. Od pustyń Mezopotamii po Wyrocznię w Delfach, od czarownicy po maga ceremonialnego, enteogeny transformujące umysł odegrały kluczową rolę w zachodnich tradycjach magicznych. Wiedza etnobotaniczna przetrwała również w rdzennych społecznościach na całym świecie —  znaczna część tego, co wiemy o rytuale enteogenicznym, pochodzi z wyników antropologicznych badań przeprowadzonych wśród tych społeczności.

Enteogeny to substancje zazwyczaj bazujące na materiale roślinnym. Wywierają wpływ na zmianę stanu świadomości w sposób, który katalizuje doświadczenie duchowe — zarówno dotyczące boskości, jak i komunikacji z duchami czy podróży szamańskiej. Rośliny te mogą zmieniać naszą świadomość na wiele różnych sposobów, w zależności od stanu umysłu, jaki pragniemy osiągnąć. Enteogen pochodzi od dwóch greckich słów, oznaczających „generować boskość wewnątrz”. Może to być wyższa duchowa istota, stan świadomości lub boska iskra w każdym z nas. Enteogeny pomagają nam w połączeniu się ze światem duchów, zbiorową świadomością lub głębszą częścią nas samych. Zazwyczaj mają zastosowanie ceremonialne lub rytualne, oparte na praktyce z przeszłości. Ich duchowa natura zapewniła im wysoki status w wielu kulturach;  wspomina się o nich także w folklorze i mitologii.

Dywinacja w starożytnym świecie miała często charakter proroczy — proroctwa wypowiadane były na głos, przy asyście wielu rytuałów. Inkubacja snów również stanowiła powszechną praktykę w przeszłości. Istniały świątynie poświęcone bogom śnienia i snów, w których ludzie mogli prosić bóstwa o pomoc, a także spać w świątyni, co umożliwiało uzyskanie wglądu w sytuację i rozwiązanie swojego problemu. Dziś znamy niezliczone rodzaje dywinacji, które praktykowane były na przestrzeni dziejów, a także niektóre metody, które są stosunkowo nowe lub zmodernizowane.

Wszystkie te sposoby wymagają różnych stanów umysłu lub części mózgu. Niektóre metody są bardziej obiektywne, jako że bazują na określonym obrazie lub symbolu, któremu przypisane jest znaczenie. Jednakże istnieją też subiektywne metody — takie jak czytanie liści herbaty, wpatrywanie się w kryształy lub kryształową kulę — w których obrazy konstruowane są w umyśle wróżącego. Trzeci rodzaj to sytuacje, podczas których podmiot zewnętrzny względem nas  proszony jest o przekazanie informacji za pośrednictwem nas samych. W zależności od stosowanej techniki i niezbędnego stanu umysłu, można wybrać botanicznych sojuszników z odpowiednimi efektami, aby wzmocnić ich zdolności.

Enteogeny pomagają nam połączyć się z subtelną częścią nas samych — częścią, która zawsze była duchem. Dzięki temu nasze blokady zostają osłabione, a nasze umysły otwaroją się, umożliwiając przepływ informacji. Wszystko zależy od drogi, którą praktykujący chce obrać, aby uzyskać dostęp do alternatywnej formy świadomości. Te stany można osiągnąć poprzez namiętny szał, inkubację snów czy psychodeliczny trans, żeby wymienić tylko niektóre ze sposobów. Oto kilka przykładów tego, jak rytualne enteogeny mogą wzmocnić praktyki dywinacyjne:

Inkubacja/Dywinacja Snów

Zioła relaksujące i uspokajające: jarmułka, niebieski lotos, konopie indyjskie, kava i waleriana (uwielbiam olejek eteryczny)

Środki usypiające (wizjonerskie środki uspokajające) — ten termin jest często używany do opisania działania roślin z rodziny psiankowatych. Te wizjonerskie rośliny były znane z tego, że wprowadzały ludzi w wizjonerski sen, często przypisywany maściom na latanie czarownic. Lulek czarny, z rodziny psiankowatych, jest często kojarzony z dywinacją i komunikacją ze zmarłymi. Rośliny te mogą wywoływać bardzo intensywne efekty. Zazwyczaj noszenie ich jako talizmanu, bliskość żywej rośliny lub używanie esencji kwiatowej wystarcza, aby doświadczyć płynących z ich stosowania korzyści.

Oneirogeny (zioła, które wywołują sny, poprawiają jasność snów i przypominają): bylica, meksykańskie ziele snu (Calea ternifolia), afrykański korzeń snu, dzika sałata.

Inne wspaniałe zioła, które można odkryć podczas wzmacniania zmysłów psychicznych, to szałwia muszkatołowa, bylica oraz krwawnik pospolity. 

Sposób przyjmowania ziół jest dowolny, o ile jest mieści się w granicach bezpieczeństwa. Zaparzenie filiżanki herbaty, splecenie mieszanki ziołowej w celu spalenia lub nałożenie infuzowanego olejku to akceptowalne sposoby na włączenie duchowej medycyny roślinnej do swojej praktyki. Olejki eteryczne to także niesamowity sposób, aby doświadczyć działania rośliny. Zmysł węchu jest najmocniej powiązany z pamięcią, a efekty aromaterapii są odczuwalne niemal natychmiast. Jeśli istnieją obawy co do fizycznego kontaktu z ziołami lub ich spożywania, można stworzyć woreczek z zaklęciem lub element biżuterii o charakterze talizmanu, który będzie punktem centralnym podczas przygotowań do dywinacji. Niektórzy praktykujący preferują przeprowadzanie dywinacji w pobliżu swoich roślin — zwłaszcza wizjonerskich, takich jak bieluń.

Upajanie się nie stanowi celu. Rytualne użycie ziół etnobotanicznych z należytym szacunkiem powoduje, iż duchy roślinne jedynie wzmacniają doznania. Nie należy obawiać się, że staną się one koniecznym wsparciem, a wróżenie bez nich stanie się niewykonalne. Wejście w stan komunii z duchem roślin pociąga za sobą rozpoznanie, kiedy należy z nimi współpracować. Nie każda okazja będzie wymagała roślinnej duchowej medycyny, a różne sytuacje odniosą korzyści z różnorakich rodzajów roślin. Do tych sojuszniczych duchów roślin można się również zwrócić na początku swojej praktyki. Często korzysta się z ich pomocy ze względu na ich zdolność do tworzenia katalitycznych doświadczeń, które pomagają praktykującemu uzyskać dostęp do zmysłów psychicznych, pozostawiając otwarte ścieżki do samodzielnego powrotu.

***Należy upewnić się, że używa się ziół właściwie i rozumie przeciwwskazania. Spożywanie ziół w jakikolwiek sposób odbywa się na własne ryzyko.***

Tlumaczenie: Velkan Morningstar

Korekta: Miłosz

Niniejszy artykuł oraz redakcja naszego portalu nie zachęca do nielegalnych zachowań ani ich nie popiera. Korzystanie z psychodelików pozostaje bowiem niezgodne z prawem Rzeczpospolitej Polskiej. Przychodeliki przez cały czas pozostają jednak dostępne na całym świecie. Cel niniejszego artykułu jest czysto informacyjny, a tekst został przygotowany po to, aby tych, którzy w ogóle decydują się z nich skorzystać doinformować jak zrobić to ograniczając szkody zdrowotne i społeczne oraz pamiętając o odpowiedzialności karnej.

Copyright © 2021 by Coby Michael

All rights reserved.

Copyright © for Polish edition by Czarownictwo.pl, 2021