Loader Image

The New Aradia – recenzja

Posiadając pokaźną bibliotekę magicznych grimuarów ciężko czasem znaleźć na rynku coś nowego i odkrywczego, jednak The New Aradia A Witch’s Handbook to Magical Resistance (Nowa Aradia. Podręcznik Czarownicy do Magicznego Oporu) pod redakcją Laury Tempest Zakroff spełniła moje oczekiwania pod tym względem. Tytuł nawiązuje do Aradii, Ewangelii Czarownic, słynnego dzieła Charlesa Lelanda, w którym autor przedstawia historię Aradii, patronki czarownic, przekazaną mu przez czarownicę Maddalenę. Aradia była córką bogini Diany i Lucyfera wysłaną na ziemię by nauczyć biednych i ciemiężonych sztuki czarostwa, by mogli się przeciwstawić swoim oprawcom i odzyskać wolność. Nowa Aradia wpisuje się w dość nowy ruch aktywistycznego czarownictwa, który zakłada że czarownictwo powinno walczyć ze współczesnymi problemami takimi jak wszelkie katastrofy ekologiczne, prawa mniejszości czy wzrost ekstremalnych ruchów politycznych, gdyż ciemiężą one nas tak jak ci tyrani ciemiężyli ludzi w oryginalnej Aradii. Dlatego też każdy z nas jest Aradią i mamy moc przeciwstawienia się i walki o naszą planetę i społeczeństwo w którym żyjemy. Wydana w 2018 roku nakładem wydawnictwa Revelore Press książka zawiera eseje, inwokacje, zaklęcia i rytuały napisane przez wielu różnych znanych autorów, głównie z Ameryki, takich jak Mat Auryn, H. Byron Ballard czy Christopher Penczak.

Książka składa się z trzydziestu krótkich rozdziałów, które opisują filozofię i techniki nowego ruchu. Po kilku rozdziałach opisujących ruch i jego założenia autorzy podają całą masę inwokacji, zaklęć i rytuałów oraz sigili przydatnych w aktywistycznym czarostwie. Znajdziemy tu na przykład sigile na budowanie i wzmacnianie społeczności, ochronę protestujących czy zapobiegające wypaleniu się, a także różne zaklęcia ochronne czy rytuały na sprawy powiązane z aktywizmem. Szczególnie podobał mi się opis techniki tworzenia Baityloi starożytnej greckiej techniki oczyszczania instytucji obywatelskich i ochrony ich integralności. Książkę polecam głównie tym, którzy uprawiają lub chcieliby uprawiać społeczno-ekologiczny aktywizm i chcą wzmocnić go swoja praktyką magiczną. Jest ona pisana głównie przez amerykańskie czarownice, dlatego skupia się na lokalnych problemach tego kraju, jednak większość z nich jest uniwersalna i czytelnicy z Europy nie będą mieli żadnych problemów z zaadaptowaniem zaklęć, rytuałów i technik magicznych na lokalny grunt. Aby w pełni korzystać z zawartości książki trzeba znać przynajmniej podstawy magicznego Rzemiosła ponieważ wszystko opisane jest dla osób posiadających przynajmniej podstawową wiedzę i poparte praktyką doświadczenie w temacie czarownictwa. Książka jest dość krótka, można przebrnąć przez nią w ciągu jednego popołudnia.

Wicca i czarostwo to żywe religie i powinny odpowiadać na wyzwania przed którymi obecnie stoimy. Niestety, czasem tradycja nie może nam pomóc gdyż nasi magiczni przodkowie nie musieli radzić sobie z wyzwaniami przed którymi stoimy dzisiaj. Dlatego cieszę się, że Rzemiosło ciągle się rozwija, powstają ruchy takie jak We Are Aradia (Jesteśmy Aradią), które stawiają czoła zmieniającym się czasom.