Loader Image

Imbolc

Imbolc, zwany inaczej Candlemas lub Oilmelc jest jednym z czterech większych Sabbatów w wiccańskim kole roku. Obchodzony jest 1 lutego. Podczas Yule świętujemy odrodzenie słońca, podczas Imbolc widzimy jak rośnie ono w siłę. Dni są coraz dłuższe, przez śnieg przebijają się pierwsze rośliny np. przebiśniegi i krokusy. Imbolc jest czasem nadziei. Zima traci swą moc. Pojawiają się pierwsze oznaki wiosny. Będzie lepiej.

Jest to również czas, gdy pierwsze młode owce przychodzą na świat. Wraz z nimi pojawia się mleko (Oilmelc oznacza owcze mleko), co stanowiło okazję do świętowania dla wczesnych wspólnot. Po zimie zapasy jedzenia zostały mocno uszczuplone a mleko pozwalało zredukować ich zużycie. Dodatkowo stanowiło znak, że przyroda się odradza.

Kolorami kojarzonymi z tym festiwalem są biel i zieleń. Zieleń dla odradzającej się natury a biel jako kolor śniegu, pierwszych kwiatów i czystości.

Boginiami kojarzonymi z tym świętem są boginie ognia oraz wszystkie dziewicze boginie takie jak: Atena, Diana i Brigid. Brigid jest boginią bardzo mocno związaną z Imbolc. Celtycka bogini ognia, płodności, inspiracji i kreatywności. Córka Dagdy. Patronka poetów, uzdrowicieli, kowali oraz rzemieślników. Przetrwała chrystianizację Irlandii jako Św. Brigida, której święto w kościele katolickim obchodzone jest 1 lutego, czyli w Imbolc przez co w tym samym dniu czczą ją poganie i katolicy.

Candlemas jest inną nazwą na Święto Ofiarowania Pańskiego, w polskiej tradycji Matki Boskiej Gromnicznej lub dawniej Oczyszczeniem Najświętszej Maryi Panny obchodzonym 2 lutego. Kobieta po urodzeniu dziecka uważana była za nieczystą i nie mogła uczestniczyć w życiu kościoła zanim nie przeszła rytuału oczyszczenia. My, poganie uważamy narodziny za święty akt, ale aspekt oczyszczenia wiąże się z dziewiczą boginią którą czcimy w Imbolc. Imbolc jako święto świec można powiązać także ze Świętem matki Boskiej Gromnicznej, podczas którego kapłan święci woskowe świece (gromnice).

Typowymi działaniami magicznymi praktykowanymi w Imbolc są leczenie ( w związku z aspektem Brigid), oczyszczanie i magia związana z odnową i początkami. Jest to dobry czas na pozbycie się niechcianych nawyków czy nałogów. Warto poświęcić chwilę by pomyśleć co chciałbyś przedsięwziąć nowego w tym roku. Oczywistym jest także, że jest to doskonały czas na stosowanie magii świec.

Ołtarz poza standardowymi przedmiotami warto przyozdobić pierwszymi kwiatami, które wyłoniły się z ziemi oraz świecami, które symbolizują odradzającą się przyrodę i rosnące w siłę światło.