Loader Image

Rada Wiccan (Wiccan Rede)

Wicca posiada prosty kodeks etyczny wyrażony w ośmiu słowach „Rób co chcesz, kiedy nie krzywdzisz nikogo” („An it harm none, do as ye will”). Zwrot ten zwany ‘Radą Wiccan’ (‘Wiccan Rede’), został użyty publicznie po raz pierwszy przez Doreen Valiente w roku 1964. Zwrot ten najprawdopodobniej wywodzi się ze znanego aksjomatu Aleistera Crowleya „Czyń swoją Wolę będzie całym Prawem. Miłość jest prawem, miłość podług Woli”. Sam Crowley czerpał swą inspirację ze zwrotu Św. Augustyna „Kochaj i rób co chcesz” oraz powieści Francois Rebelais’a Gargantua (1534).

Mówi się, że Rede jest starym słowem oznaczającym radę lub poradę, co właściwie jest tym czym Rada Wiccan – to filozoficzne oświadczenie, mające wiele możliwych zastosowań i interpretacji. Rada Wican dostarcza ci osobistą wskazówkę, z której możesz skorzystać kiedykolwiek podejmujesz ważną decyzję. Nie tylko decyzje związane z pracą magiczną, ale także z życiem codziennym. Rada Wiccan kładzie nacisk na osobistą odpowiedzialność za swoje czyny. Mówi „Poczekaj chwilę, czy naprawdę musisz to zrobić? Jak twoje działania wpłyną na ciebie? Jesteś pewien, że chcesz iść dalej?”

Rada Wiccan pomaga rozważyć przyczynę i skutek, co jest istotną częścią działań magicznych. Do ciebie należy decyzja czy powinieneś ruszyć naprzód czy nie. Niektórzy ludzie odkrywają, że znaczenie tych słów zmienia się wraz ze zdobytym doświadczeniem. Co więcej, ważne by pamiętać, że ranić i krzywdzić nie jest zupełnie tym samym. Jeśli stosujesz Radę Wiccan powinieneś starać się by zawsze starannie rozważyć wszystkie swoje czyny.

———–

Fragment powyższy pochodzi z książki Wicca: Circle of Fire autorstwa Sority d’Este i Davida Rankine (wydanie drugie, 2008)