Loader Image

Narzędzia Czarownicy

Wiccanie w swoich rytuałach używają narzędzi. Służą one do kierowania energii oraz jako symbole np. elementów/żywiołów. Zrozumienie symbolicznego znaczenia narzędzi czarownicy jest bardzo ważne i pozwala lepiej zrozumieć rytuał. Tę wiedzę uzyskuje się od nauczycieli po inicjacji oraz przez medytację nad danym narzędziem.  Mogą być to przedmioty których używamy na co dzień lub specjalne –używane tylko w trakcie rytuału. Chyba prawie  wszyscy znani mi wiccanie stosują tą drugą opcję i rytualne przedmioty trzymane są osobno i używane tylko w kręgu.  Większość kowenów posiada zestaw przedmiotów używanych wspólnie, zazwyczaj używa się rytualnych narzędzi arcykapłanów. Wyjątkiem jest athame – nóż o podwójnym ostrzu z czarna rączką – jest to osobiste narzędzie każdego wiccanina i bardzo często posiadacz nie pozwala go nikomu dotykać lub tylko osobom ze swojego najbliższego otoczenia.  Wygląd takich narzędzi zależy od osobistych preferencji. Niektórzy lubią proste, zwyczajne przedmioty inni w stylu ceremonialnym – ozdobione magicznymi symbolami i pieczęciami. Najlepiej by każdy wiccanin sam zrobił swoje narzędzia, wtedy wkłada w nie cząstkę siebie i uzyskuje połączenie z nimi co pomaga w pracy magicznej ale nie jest to regułą.

Oto główne  narzędzi czarownicy:

Athame

Jak już wspomniałem wcześniej athame (wymawia się atejmi )to bardzo osobiste narzędzie wiccanina. Jest to nóż z czarną rączką o podwójnym ostrzu. Używa się go między innymi do kierowania energii, zakreślania magicznego kręgu czy konsekracji. Reprezentuje wolę posiadacza oraz męską zasadę podczas symbolicznego Wielkiego Rytuału.  Jego użycie jest czysto ceremonialne – nie używa się go do fizycznego cięcia. Nazwa athame prawdopodobnie pochodzi z Klucza Salomona.  Jedna z wersji tego grimuaru wspomina o magicznym nożu zwanym arthame, co jest nazwą najbardziej zbliżoną do tej używanej przez Geralda Gardnera.  Athame przypisane jest żywiołowi ognia (lub powietrza  w zależności od tradycji).

Miecz

Miecz także reprezentuje wolę posiadacza i służy do kierowania energii. W kręgu znajduje się tylko jeden miecz (chociaż nie wszystkie koweny posiadają lub używają tego narzędzia). Używa się go głównie do zakreślania kręgu.

Różdźka

Różdżka to chyba jeden z przedmiotów najbardziej powiązanych z magią i czarami. Może być  to prosty kawałek drewna odcięty z drzewa lub bardziej wyszukana ozdobiona kryształami, szyszkami i magicznymi symbolami. Niektóre źródła podają, że tradycyjnym drzewem na różdżkę jest leszczyna reprezentująca mądrość oraz księżyc ale w praktyce rodzaj drzewa zależy od osobistych preferencji  posiadacza lub czasami od celu użycia różdżki np. jarzębina jest dobra magii leczniczej. Tradycyjna długość różdżki to odległość od łokcia do czubka środkowego palca.  Różdżka powiązana jest z elementem powietrza ( lub ognia w zależności od tradycji). Podobnie jak athame służy do kierowania energii i konsekracji. Wiele instrukcji na temat wykonania różdżek można znaleźć w średniowiecznych grimuarach.

Białonuż

Nóż z białą rączką w przeciwieństwie do athame używany jest do fizycznego cięcie np. ziół do kadzidła  lub wycinania magicznych symboli na świecy czy różdżce. Niektórzy ograniczają jego użycie tylko do wnętrza magicznego kręgu inni używają go do także poza kręgiem do czynności związanych z Rzemiosłem.

Pentakl

Metalowy, drewniany lub kamienny dysk, często ozdobiony magicznymi symbolami. Reprezentuje żywioł ziemi. W przeszłości, w czasach prześladowań czarownic podobno wykonywany był z wosku by w razie zagrożenia można się go było szybko pozbyć.  Często pentakl mylony jest z pentagramem. Pentagram to symbol – pięcioramienna gwiazda natomiast pentakl to narzędzie – dysk wykonany z materiału związanego z ziemią. Pentagram często widnieje na pentaklu co może powodować zamieszanie w nazewnictwie.

Sznury

Sznury mają wiele zastosowań w magii i rytuale. Używa się ich między innymi do wiązania i mierzenia. W zależności od koloru mają różne symboliczne znaczenie. Bardzo ciekawym i użytecznym użyciem  sznurów jest  tzw. Magia sznurów (ang. cord magic).

Kadzielnica

Kadzielnica reprezentuje element powietrza w rytuale. Używa się jej do palenia kadzideł w celu oczyszczania i jako ofiary. Użycie kadzideł w rytuałach jest prawdopodobnie tak stare jak ludzkość. Kadzidła były bardzo popularne w starożytnym Egipcie.

Bicz

Bicz symbolizuje dominację i siłę. Jego zastosowanie poznaje się podczas inicjacji.

Kielich

Używa się go do przechowywania napoju (najczęściej wina) w trakcie rytuałów. Wielkość i materiał zależy od osobistych preferencji wiccanina. Kielich reprezentuje żywioł wody oraz żeńską zasadę podczas symbolicznego Wielkiego Rytuału.

Miotła

Zazwyczaj wykonana z brzozowych rózeg  to tradycyjny atrybut wiedźm i czarownic który podobno umożliwiał im latanie. W wiccańskim rytuale służy do oczyszczania rytualnej przestrzeni.

Tak oto w wielkim skrócie omówiliśmy najważniejsze narzędzia czarownicy.